The Cheshire Area of NAFAS

Royal Cheshire County Show 2017 Flower Arrangement Results

Cheshire Show Trophies

Trophy For Winner
NAFAS Wine Tray and Gallery Best Exhibit in the Club Class Disley & District Flower Club
Special Award Best Exhibit in the Class for Newcomers Lyn Haydon-Williams
Margaret A Taylor Trophy Best Use of Garden Plant Material in any Class Claire Roberts
Mary Shaw Picture Best Use of Craft in any Class Joan Quinland
Norie Eve Memorial Trophy Best use of Colour in any Class Chris Gibbons
The Jack Hamlyn Trophy Runner Up to Best Individual Exhibit in Show Disley & District Flower Club
The Lowe Trophy Best Individual Exhibit in Show Dorothy Monks
The John Platt Trophy Best Endeavour The Bramall Hall Flower Club

Class F1 - Eastern Promise (Pedestal Class)

Entrants arrangement

1st

Dorothy Monks

Entrants arrangement

2nd

Eleanor Griffiths

Entrants arrangement

3rd

Sylvia Bowers

Class F2 - This World and Beyond (Club Class)

Entrants arrangement

1st

Disley & District Flower Club

Entrants arrangement

2nd

The Bramall Hall Flower Club

Entrants arrangement

3rd

Knutsford Floral Design Club

Class F3 - Out of Africa (Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Anne Williams

Entrants arrangement

2nd

Nicky Wylie

Entrants arrangement

3rd

Ingrid Siddall

Class F4 - What Lies Beneath (Hanging Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Felicia Dykstra

Entrants arrangement

2nd

Debbie Davies

Entrants arrangement

3rd

Dorothy Monks

Entrants arrangement

Highly Commended

Gillian Jackson

Class F5 - Grandad's Allotment (Junior Craft Class Age 5-12 Years)

Entrants arrangement

1st

Freya Doran

Entrants arrangement

2nd

Faye Hanaghan

Entrants arrangement

3rd

Ava Riley

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Myra Jeronimo

Entrants arrangement

Highly Commended

Karman Rozala

Entrants arrangement

Commended

Katie Jones

Class F5 - Grandad's Allotment (Junior Craft Class Age 13-17 Years)

Entrants arrangement

1st

Leah Hanaghan

Class F6 - Little Things Mean a Lot (Small Class)

Entrants arrangement

1st

Ingrid Siddall

Entrants arrangement

2nd

Gill Davies

Entrants arrangement

3rd

Joan Wilkinson

Class F7 - Treasures of the Earth (Imposed)

Entrants arrangement

1st

Dorothy Monks

Entrants arrangement

2nd

Maureen Layzell

Entrants arrangement

3rd

Lorraine Fitches

Class F8 - Wherever I Lay My Head (Craft Class - A Cushion/Pillow)

Entrants arrangement

1st

Joan Quinland

Entrants arrangement

2nd

Ann France

Entrants arrangement

3rd

Ann Barber

Class F9 - Don't Fence Me In (Exhibit - Foliage to Predominate)

Entrants arrangement

1st

Dorothy Monks

Entrants arrangement

2nd

Claire Roberts

Entrants arrangement

3rd

Joan Wilkinson

Entrants arrangement

Highly Commended

Sharon Nolan

Entrants arrangement

Commended

Eleanor Griffiths

Class F10 - Wood You Believe It (Novice Class)

Entrants arrangement

1st

Lyn Haydon-Williams

Entrants arrangement

2nd

Lorraine Fitches

Entrants arrangement

3rd

Carol Baker

Photographs by John Bower.