The Cheshire Area of NAFAS

Cheshire County Show 2016 Flower Arrangement Results

Cheshire Show Trophies

Trophy For Winner
NAFAS Wine Tray and Gallery Best Exhibit in the Club Class Disley and District Flower Club
Special Award Best Exhibit in the Class for Newcomers Hannah Williamson
Margaret A Taylor Trophy Best Use of Garden Plant Material in any Class Sharon Nolan
Mary Shaw Award Best Use of Craft in any Class Ann France
Norie Eve Memorial Trophy Best use of Colour in any Class Chris Gibbons
The Jack Hamlyn Trophy Runner Up to Best Individual Exhibit in Show Joan Wilkinson
The Lowe Trophy Best Individual Exhibit in Show Chris Gibbons
The John Platt Trophy Exhibition Pieces The Bramall Hall Flower Club

Class F1 - Razzle Dazzle (Pedestal Class)

Entrants arrangement

1st

Chris Gibbons

Entrants arrangement

2nd

Val Seed

Entrants arrangement

3rd

Dorothy Monks

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Denise Hubbard

Entrants arrangement

Highly Commended

Sylvia Bower

Class F2 - Last Night of the Proms (Club Class)

Entrants arrangement

1st

Disley & District Flower Club

Entrants arrangement

2nd

The Bramall Hall Flower Club

Entrants arrangement

3rd

Tunstall & District Flower Club

Entrants arrangement

Highly Commended

Knutsford Floral Design Club

Entrants arrangement

Commended

Group 2000

Class F3 - Rag Time (Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Joan Wilkinson

Entrants arrangement

2nd

Rita Roberts

Entrants arrangement

3rd

Debbie Davis

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Claire Roberts

Entrants arrangement

Highly Commended

Chris Gibbons

Entrants arrangement

Commended

Janet Scofield

Class F4 - Air on a G String (Hanging Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Rita Roberts

Entrants arrangement

2nd

Pat Bannister

Entrants arrangement

3rd

Janet Scofield

Entrants arrangement

Commended

Gill Davies

Entrants arrangement

Commended

Louise Wilson

Class F5 - Hot Chocolate (Junior Craft Class Age 5-12 Years)

Entrants arrangement

1st

Dominic Wilson

Entrants arrangement

2nd

Leah Hannaghan

Entrants arrangement

3rd

Faye Hannaghan

Entrants arrangement

3rd

Petra Winfield

Class F5 - Hot Chocolate (Junior Craft Class Age 13-17 Years)

Entrants arrangement

1st

Niamh Deakin

Class F6 - In Scale (Small Class)

Entrants arrangement

1st

Anne France

Entrants arrangement

2nd

Rita Roberts

Entrants arrangement

3rd

Joan Wilkinson

Entrants arrangement

Highly Commended

Ingrid Siddall

Entrants arrangement

Commended

Liz Kennan

Class F7 - Rhythm & Blues (Imposed)

Entrants arrangement

1st

Louise Jones

Entrants arrangement

2nd

Val Seed

Entrants arrangement

3rd

Dorothy Monks

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Pat Bannister

Entrants arrangement

Highly Commended

Win Ross

Entrants arrangement

Highly Commended

Anne Williams

Entrants arrangement

Commended

M Layzell

Class F8 - Masquerade (Craft Class - A Mask)

Entrants arrangement

1st

Ann France

Entrants arrangement

2nd

Pam Fleming-Williams

Entrants arrangement

3rd

Rita Roberts

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Joy Leathwood

Entrants arrangement

Highly Commended

Joan Quinland

Entrants arrangement

Commended

Jean Newton

Class F9 - Ebony & Ivory (Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Joan Wilkinson

Entrants arrangement

2nd

Mary Marshall

Entrants arrangement

3rd

Linda Taylor

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Dorothy Monks

Entrants arrangement

Highly Commended

Louise Jones

Entrants arrangement

Commended

Win Ross

Class F10 - Twist & Shout (Novice Class)

Entrants arrangement

1st

Hannah Williamson

Entrants arrangement

2nd

Lorraine Sherwood-Dorset

Entrants arrangement

3rd

Lyn Picken

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Anne Barber

Entrants arrangement

Highly Commended

Jacqueline Hooker

Entrants arrangement

Commended

Margaret Grimes

Photographs by Tony Middleton.