The Cheshire Area of NAFAS

Cheshire County Show 2014 Flower Arrangement Results

Cheshire Show Trophies

Trophy For Winner
NAFAS Wine Tray and Gallery Best Exhibit in the Club Class Knutsford and District Flower Club
Special Award Best Exhibit in the Class for Newcomers Anne Clayton
Margaret A Taylor Trophy Best Use of Garden Plant Material in any Class Ken Hough
Mary Shaw Award Best Use of Craft in any Class Ann France
Norie Eve Memorial Trophy Best use of Colour (Classes other than the Club Class) Rita Roberts
The Jack Hamlyn Trophy Runner Up to Best in Show (excluding Club Class, Petite or Craft) Ingrid Siddall
The Lowe Trophy Best Exhibit in Show (excluding Club Class, Petite or Craft) Karen Kelly
The John Platt Trophy Excellent Endeavour The Bramhall Hall Flower Club

Class F1 - Anniversary (Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Dorothy Monks

Entrants arrangement

2nd

Eleanor Griffiths

Entrants arrangement

3rd

Sylvia Bower

Class F2 - Curtain Up (Club Class)

Entrants arrangement

1st

Knutsford and District Flower Club

Entrants arrangement

2nd

Disley and District Flower Club

Entrants arrangement

3rd

The Bramall Hall Flower Club

Entrants arrangement

Commended

Group 2000

Class F3 - Read All About It (Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Rita Roberts

Entrants arrangement

2nd

Ken Hough

Entrants arrangement

3rd

Liz Kennan

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Gillian Jackson

Entrants arrangement

Highly Commended

Louise Wilson

Entrants arrangement

Commended

Catherine Scales

Class F4 - Strictly ....... (Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Ken Hough

Entrants arrangement

2nd

Eleanor Griffiths

Entrants arrangement

3rd

Dorothy Monks

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Brian Spencer

Entrants arrangement

Highly Commended

Gillian Jackson

Entrants arrangement

Commended

Claire Roberts

Entrants arrangement

Commended

Sylvia Bower

Class F5 - Boot Camp (Junior Class - Group 1)

Entrants arrangement

1st

Naimh Deakin

Entrants arrangement

2nd

Sophie Houghton

Entrants arrangement

3rd

Luke Wilson

Class F5 - Boot Camp (Junior Class - Group 2)

Entrants arrangement

1st

Charlie O'Connor

Entrants arrangement

2nd

Isabella Kennan

Entrants arrangement

3rd

Rachael O'Connor

Class F5 - Boot Camp (Junior Class - Other awards)

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Beatrix Manley

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Hugh Jackson-Grealis

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Eve Jackson

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Alice Beardsmore

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Faye Hanaghan

Entrants arrangement

Highly Commended

Leah Hanaghan

Entrants arrangement

Highly Commended

Lorelei Kennan

Entrants arrangement

Commended

Dominic Wilson

Class F6 - Picnic (Petite)

Entrants arrangement

1st

Rita Roberts

Entrants arrangement

2nd

Ann France

Entrants arrangement

3rd

Joan Wilkinson

Entrants arrangement

Commended

Gill Davies

Class F7 - Celebrate (Imposed)

Entrants arrangement

1st

Maureen Layzell

Entrants arrangement

2nd

Louise Wilson

Entrants arrangement

3rd

Dorothy Monks

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Mary Marshall

Entrants arrangement

Commended

Brian Spencer

Class F8 - The Great British Bake Off (Craft Class - A Cake)

Entrants arrangement

1st

Karen Kelly

Entrants arrangement

2nd

Ingrid Siddall

Entrants arrangement

3rd

Ann France

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Joan Wilkinson

Entrants arrangement

Highly Commended

Gay Winkle

Class F9 - Ladies Day at Chester Races (A Hat and Bag)

Entrants arrangement

1st

Alison Cooper

Entrants arrangement

2nd

Ann France

Entrants arrangement

3rd

Joan Wilkinson

Entrants arrangement

Commended

Pam Orton

Entrants arrangement

Commended

Liz Kennan

Class F10 - Bonfire Night (Exhibit)

Entrants arrangement

1st

Anne Clayton

Entrants arrangement

2nd

Debbie Davis

Entrants arrangement

3rd

Pauline Sandford

Entrants arrangement

Very Highly Commended

Gay Winkle

Entrants arrangement

Highly Commended

Lynda Braddock

Entrants arrangement

Commended

Margaret Grimes

Entrants arrangement

Commended

Anne Houghton

Photographs by John Bower and Pam Fleming-Williams.