The Cheshire Area of NAFAS

Cheshire County Show 2013 Flower Arrangement Results

Cheshire Show Trophies

Trophy For Winner
NAFAS Wine Tray and Gallery Best Exhibit in the Club Class Lymm Floral Art Group
Special Award Best Exhibit in the Class for Newcomers Doreen Pritchard
Margaret A Taylor Trophy Best Use of Garden Plant Material in any Class Goostrey Flower Club
Norie Eve Memorial Trophy Best use of Colour (Classes other than the Club Class) Eleanor Griffiths
The Jack Hamlyn Trophy Runner Up to Best in Show (excluding Club Class, Petite or Craft) Ann France
The Lowe Trophy Best Exhibit in Show (excluding Club Class, Petite or Craft) Rita Roberts
The John Platt Trophy Excellent Endeavour The Bramhall Hall Flower Club

Class F1 - Sunshine and Showers (Exhibit)

An entrant arrangement

1st

Janet Schofield

An entrant arrangement

2nd

Dorothy Monks

An entrant arrangement

3rd

Chris Gibbons

Very Highly Commended

Rita Roberts

Highly Commended

Pat Bannister

Commended

Joan Wilkinson

Class F2 - For the Beauty of This Earth (Club Class)

An entrant arrangement

1st

Lymm Floral Art Group

An entrant arrangement

2nd

Knutsford and District Flower Club

An entrant arrangement

3rd

Goostrey Flower Club

Very Highly Commended

Romiley Floral Art Guild

Highly Commended

The Bramhall Hall Flower Club

Commended

New Brighton Flower Arrangement Society

Class F3 - Oasis (Exhibit)

An entrant arrangement

1st

Linda Clowes

An entrant arrangement

2nd

Eleanor Griffiths

An entrant arrangement

3rd

Denise Hubbard

Very Highly Commended

Gillian Jackson

Highly Commended

Chris Gibbons

Commended

Lynne Clarke

Commended

Roslyn Heywood

Class F4 - Hotspot (Exhibit)

An entrant arrangement

1st

Rita Roberts

An entrant arrangement

2nd

Eleanor Griffiths

An entrant arrangement

3rd

Ingrid Siddall

Very Highly Commended

Win Ross

Commended

Dorothy Monks

Commended

Claire Roberts

Class F5 - Twister (Petite)

An entrant arrangement

1st

Ken Hough

An entrant arrangement

2nd

Ann France

An entrant arrangement

3rd

Joan Wilkinson

Highly Commended

Janet Schofield

Commended

Gill Davies

Class F6 - Voyage Into the Unknown (Imposed)

An entrant arrangement

1st

Judy Adams

2nd

Gwen Nolan

3rd

Mary Marshall

Very Highly Commended

Anne Russell

Highly Commended

Dorothy Monks

Commended

Gill Mosley

Class F7 - Networking (Hanging Exhibit)

An entrant arrangement

1st

Catherine Scales

An entrant arrangement

2nd

Val Seed

An entrant arrangement

3rd

Eleanor Griffiths

Very Highly Commended

Dorothy Monks

Highly Commended

Louise Wilson

Class F8 - Spice Up Your Life (Craft Class - A Collage)

An entrant arrangement

1st

Ann France

An entrant arrangement

2nd

Rita Roberts

An entrant arrangement

3rd

Joan Wilkinson

Very Highly Commended

Dorothy Monks

Highly Commended

Marjorie Reid

Class F9 - Colour My World (Class for Newcomers)

An entrant arrangement

1st

Doreen Pritchard

An entrant arrangement

2nd

Lynda Braddock

An entrant arrangement

3rd

Linda Deakin

Very Highly Commended

Judith Windsor

Highly Commended

Julie Wade

Commended

Felicia Dykstra