The Cheshire Area of NAFAS

Cheshire Show 2012 Awards

Back

Awards

BEST EXHIBIT IN THE SHOW
The Lowe Trophy
ELEANOR GRIFFITHS (F0)  
RUNNER UP TO THE BEST EXHIBIT
The Jack Hamlyn Trophy
ELEANOR GRIFFITHS (F6)  
BEST EXHIBIT IN THE CLUB CLASS
The NAFAS Wine Tray
THE BRAMALL HALL FLOWER CLUB (F1)  
BEST USE OF COLOUR
The Norie Eve Memorial Trophy
DAWN WEAVER (F0) Cheshire Area of NAFAS
BEST USE OF GARDEN PLANT MATERIAL
The Margaret A Taylor Trophy
VAL SEED (F2) Cheshire Area of NAFAS
SPECIAL AWARD FOR BEST IN NOVICE CLASS ROSLYN HEYWOOD (F8)  

Results

Class F0 ‘CUTTING EDGE’

First

ELEANOR GRIFFITHS

Cheshire Area of NAFAS
Second

DAWN WEAVER

Third

GILLIAN JACKSON

Very Highly Commended

GILL DAVIES

Class F1 ‘OPENING CEREMONY’

First

THE BRAMALL HALL FLOWER CLUIB

Cheshire Area of NAFAS
Second

KNUTSFORD & DISTRICT FLOWER CLUB

Third

MID CHESHIRE FLOWER CLUB

Class F2 ‘LIMPID POOL’

First

ELEANOR GRIFFITHS

Cheshire Area of NAFAS
Second

SYLVIA BOWER

Third

VAL SEED

Very Highly Commended

LOUISE JONES

Class F3 ‘WIND IN MY SAILS'

First

PAT BANNISTER

Cheshire Area of NAFAS
Second

ELEANOR GRIFFITHS

Third

RITA ROBERTS

Very Highly Commended

DOROTHY MONKS

Commended

LINDA TAYLOR

Class F4 ‘TRACK AND FIELD' (Petite)

First

GILL DAVIES

Cheshire Area of NAFAS
Second

INGRID SIDDALL

Third

ANN FRANCE

Class F5 ‘PUSHING THE BOUNDARIES' (Imposed)

First

ANGELA BURNS

Cheshire Area of NAFAS
Second

LIZ KENNAN

Third

LINDA TAYLOR

Very Highly Commended

ANNE WILLIAMS

Highly Commended

MAUREEN LAYZELL

Commended

ROSLYN HEYWOOD

Class F6 ‘RINGS OF CHANGE’ A Hanging Exhibit

First

ELEANOR GRIFFITHS

Cheshire Area of NAFAS
Second

RITA ROBERTS

Third

GILLIAN JACKSON

Very Highly Commended

DOROTHY MONKS

Class F7 ‘OLYMPIC AWARDS’ (Craft Class)

First

ANN FRANCE

 
Second

BRIDGET COHEN

Third

INGRID SIDDALL

Class F8 ‘CELEBRATION’ (Novice)

First

ROSLYN HEYWOOD

Cheshire Area of NAFAS
Second

LINDA BRADDOCK

Third

ANNE CLAYTON

V ery Highly Commended

ANNE HOUGHTON

Highly Commended

MARIA COOPER